Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia daje możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest depresja, która dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach.
Jest ona przyczyną cierpień psychicznych, negatywnie wpływa na wykonywanie codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej.
Depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy
Okres wakacji jest czasem gdy młodzi ludzie zawierają nowe znajomości, korzystają z różnego rodzaju rozrywek, między innymi sięgają po środki psychoaktywne takie jak dopalacze.
Pamiętaj, że:
- zażycie jakiegokolwiek narkotyku może prowadzić do następstw niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmierci
- nowe narkotyki charakteryzują się wysoką toksycznością i niewielka dawka może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego
- nawet jednorazowe użycie może być początkiem uzależnienia
Nowe narkotyki powodują: podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy serca, udar mózgu, zawał serca, uszkodzenie nerek, halucynacje, pobudzenie, drgawki, zaburzenia psychiczne, trudności w oddychaniu, niepokój, bezsenność, lęk, panikę, próby samobójcze.
Poniżej znajduje się lista numerów telefonów, gdzie każdy może uzyskać pomoc. Masz wątpliwości i obawy, nie czekaj! Chodzi o życie Twoje i bliskich!
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię można przekazywać informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania obaw, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.