Światowy Dzień Zdrowia

W 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. W celu upamiętnienia tego dnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia, który co roku ma inny temat przewodni.

''Zdrowie dla wszystkich''to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia ma na celu podkreślenie potrzeby dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej bez dyskryminacji czy stawania przed wyborem: zdrowie czy inne potrzeby życiowe.

Najważniejsze przeslania Światowego Dnia Zdrowia 2018r.

- Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.

- Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem, a innymi potrzebami życiowymi.

- Powszechna opieka zdrowotna  jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi
i narodów.

- Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia wielkie postępy. Wyzwaniem jest utrzymanie jej dostępności na poziomie oczekiwanym przez obywateli.

- Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.

- Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, których potrzebują bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa.

- Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.

- Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne
z własnej kieszeni.

- Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako ''katastrofalne wydatki''.

 

W załączeniu link  do materiałów graficznych https://we.tl/CGbCmbBoOG

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Sączu